Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

čaj

Čaj, konvice, kopretina a citronČaj pijí prakticky všude. Kdesi se těší posvátné úctě, jinde ho konzumují v obrovském množství. Někde obojí. O tom, že milujeme čaj, svědčí přeplněné regály obchodních domů, zakládání čajoven a snad i prosperita firem, vyrábějících rychlovarné konvice.

Zahalený tajemstvím

Šálek s čajem a květinyPočátky poznání čaje zachycují různé legendy. Mezi nejznámější patří pověst, podle které znali v Číně čaj již 2 737 let před Kristem.

Legenda vypráví o císaři Šan-nungovi, vládci, filozofovi a spisovateli, který se odebral do lesů, aby zde meditoval. Zatímco tiše seděl, strhl lehký vánek několik lístků z nedalekého keře a ty napadaly do kotlíku s vroucí vodou nad ohněm. Císař se rozhněval a začal lístky vytahovat, když tu ucítil libou vůni šířící se z nádoby. Ihned po smočení rtů mu nápoj zachutnal a po návratu do paláce všem vyprávěl o své příhodě. Tak se zrodil čaj.

Bílá konvice, čaj, citronČajovník - keř, jehož lístky dávají již po staletí vzniknout jednomu z nejlahodnějších nápojů světa - podle čínské mytologie také nevznikl „jen tak“.Kdysi dávno přišel do Číny světec Bódhidharma za účelem šířit učení Buddhovo. Aby své žáky přesvědčil, slíbil po celý život meditovat. Přes veškeré úsilí ho ale nakonec zmohl spánek. Bódhidharma se probudil rozhněvaný a v rozhořčení nad svojí vlastní zbabělostí si - jako trest - uřízl obě oční víčka. V místě, kde se kůže dotkla země, vyrostl keř. Překvapený světec ochutnal jeho lístky a zjistil, že zmizela chuť jít spát. Tak se zrodil čajovník.

Óda na čajovník

První dochované zmínky o čaji jsou staré 1 500 let a pocházejí (jak jinak) z Číny. Čajovník byl využíván “na sto způsobů”. Z jeho květů se vyráběly chrámové svíce, z lístků cigarety, ze semen se lisoval olej. Jako nápoj, resp. pokrm, byl v nižších vrstvách čínského lidu po dlouhou dobu připravován primitivním způsobem. Sušené listy se rozmělnily a podávaly spolu s rýží, zázvorem, pomerančovou kůrou, mlékem a cibulí jako hustá kaše. Zlatavý až tmavě hnědý nápoj byl výsadou aristokracie.

Čínská, japonská tradiční čajová konviceZnámé dělení na černé a zelené čaje nesouvisí s druhem keře, ale se zpracováním. V souvislosti s čajem černým mluvíme o procesu fermentace: čajové lístky se po sklizni a zavadnutí strojově svinují a nechávají se zkvasit, čímž se mění nejen jejich barva, ale i aromatické a chuťové vlastnosti.

Zelený čaj není fermentovaný, má světlejší barvu a vyšší obsah kofeinu. Mimo tyto dva nejznámější typy existují čaje bílé, polozelené, červené a oolongy.

Dnes se čajovník pěstuje především v Číně, Indii, Vietnamu, Indonésii, Japonsku, na Srí Lance a v některých afrických a středoamerických státech. Světová produkce čaje překročila 2 miliony tun ročně, ale značná část z tohoto množství je spotřebována přímo v zemích, kde se čaj pěstuje. Největšími milovníky čaje jsou Indové, Číňané a Japonci.

Přes Amsterodam do Evropy

Darjeeling, čajovníkové plantážeČaj byl objeven při prvních plavbách Portugalců na Dálný východ, na přelomu 16. a 17. století. Dalších padesát let trvalo, než byl dovezen do Evropy. V r. 1610 přivezli Holanďané první náklad s čajem do Amsterodamu, čímž se stali na dlouhou dobu hlavními obchodníky s čajem na kontinentě.

Odsud se obliba nápoje šířila do Německa. Anglie objednala první transport čaje až v r. 1650, tedy o celých čtyřicet let později.

Anglie - země “tradičního” čaje

Dnes stát, který si bez tradičního „čaje o páté“ neumíme představit. Tenkrát skeptický. První dodávka čaje pro místní čajovnu, ve které se scházeli význační obchodníci, byla určena Východoindické společnosti a spočívala v odběru pouhých 50 kg nejlepšího čaje. O třicet let později se už dovoz počítal na tuny.

Po dlouhou dobu byl obchod s čajem spojen výhradně s Čínou. Zboží se dováželo do Holandska a Anglie z katonského přístavu a námořní doprava čaje nebyla ani rychlá ani jednoduchá. Holanďané vytvořili čajový monopol na více než dvě stě let. Teprve když Velká Británie obsadila Indii, mohla se stát konkurencí. Dnes zaujímají Angličané v obchodu s čajem velmi významné místo.

Elixír života proti únavě

Arabská kuchyně, čajová konvička v ohniJak se to stalo, že má čaj ve světě tolik přívrženců? Možná za svou oblibu vděčí obsaženému kofeinu, který zahání únavu. V mnoha zemích přezdívají čaj „elixírem života“. Dokáže zvýšit tělesnou i duševní výkonnost, člověku se zlepší schopnost vybavovat si prožitky a rychle vzpomínat.

Na druhou stranu pokud nejste na pití čaje zvyklí, může způsobit nespavost. Vinu nese kofein. Nebezpečí předávkování ovšem nehrozí. Průměrný šálek čaje obsahuje asi 0,02 g kofeinu, což je méně než u běžného šálku kávy. Museli bychom vypít přes třicet hrnků čaje denně, aby měl na náš organismus negativní účinky.

Číňané přisuzují čaji léčivou moc. Nápoj obsahuje třísloviny, což mu dodává trpkou příchuť. Jedna z těchto látek - tanin - je pro lidský organismus důležitá z hlediska působení na trávicí trakt. Tanin je schopen odvádět z organismu škodlivé látky a využívá se např. při léčení střevních katarů.

Vědci zjistili, že díky obsahu fluóru prospívá pití čaje zubům. Čajové obklady mírní bolesti, čaj zklidňuje cévní systém, mírní křeče, rozšiřuje cévy a podporuje krevní oběh. Navíc je výborný termoregulátor. Experimentálně bylo zjištěno, že „zdánlivý“ pocit oteplení při konzumaci čaje v zimě a naopak ochlazení v létě, není zdaleka tak zdánlivý. Čaj dokáže na krátkou dobu výrazně snížit teplotu lidského těla. Vyvolává pocení, a proto se doporučuje při chřipce a jiných horečnatých onemocněních.