Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

KÁVIČKA


Káva zajímavostiNázory na kávu se různí. Zatímco někteří si ráno bez pravidelného šálku lahodného nápoje ani neumějí představit, jiní se ohánějí hrozbou zdravotních problémů. Ať už je povzbudivý kofein nebezpečný nebo ne, faktem zůstává, že se bez něj neobešla spousta géniů.

Víte, že…

… kávová zrna obsahují 1,2 až 2,5 % kofeinu?

… šálek kávy obsahuje přibližně 0,2 g kofeinu?

… Honoré de Balzac tvrdil, že káva je „motorem myšlenek“? Prameny uvádějí, že tento francouzský literát dokázal při intenzivní práci vypít až šedesát šálků kávy denně.

… podobné množství kávy konzumoval i francouzský filozof Voltair? Na varování lékaře, že má na něj káva účinky jako pomalu působící jed, odpověděl: „Máte pravdu, na mě tento jed působí už osmdesát let.“

… Ludvik van Beethoven si potrpěl na to, aby byl jeho šálek kávy připraven přesně ze šedesáti kávových zrn?

… rekord v pití kávy drží Mr. Gemsock z Clevelandu? Během čtyřiadvaceti hodin dokázal vypít neuvěřitelných osmdesát pět velkých hrnků kávy.

… lidem, kterým požívání kávy působí zdravotní potíže, ale přesto se jí nechtějí vzdát, může být náhražkou káva bez kofeinu? Ta obsahuje lahodné látky, které vznikají pražením zrn, a zahání únavu stejně jako kterákoli jiná káva, ale neovlivňuje činnost srdce.

Káva u žen funguje jako afrodisiakum

Vědci z Southwestern University zjistili, že kofein povzbuzuje libido. Výsledky jsou sice zatím ověřeny jen u samiček krys, ale vědci mají za to, že podobný efekt má kofein i na ženy, které nejsou zvyklé pít kávu pravidelně. K povzbuzení touhy prý způsobuje kofein, který stimuluje část mozku zodpovědnou za milostné choutky.

Dřívější studie se zaměřovaly na zdravotní následky a výhody konzumace černého moku. Ukázalo se například, že káva vede ke zlepšení paměti a zmenšení rizika rakoviny, ale také, že poněkud zvyšuje možnost výskytu srdečních chorob.

Při nejnovějším výzkumu vědci podali stoosmdesáti samičkám krys menší dávku kofeinu, pak je připustili k samečkům a pozorovali, zda kofein působil a jakým způsobem. Ukázalo se, že příjem kofeinu zkrátil dobu, po které se samičky vracely k samcům pro pohlavní akt. Na lidech prý podobný experiment vědci již prý provádět nehodlají.

Vedoucí výzkumu doktorka Fay Guarraciová však upozorňuje, že šlo o krysy, které nikdy dříve s kofeinem nepřišly do styku.

"U lidí bychom podobný efekt mohli pozorovat nejspíše jen u žen, které kávu pijí jen výjimečně," uvažuje lékařka. Mluvčí britské asociace pro kávu je však skeptický: "Lidé by museli vypít 10 či více šálků kávy, aby se i u nich dal pozorovat podobný účinek, a to přece není normální úroveň pití kávy. Káva zdraví prospívá mnoha způsoby, ale tenhle mezi ně, myslím, nepatří," říká opatrně.

I když kdo ví, možná by se dívkám vyplatilo počkat si se svou první kávu až pro na pravého.

Hned několik vědeckých studií se shoduje, že pití kávy pomáhá předcházet některým závažným nemocněním, včetně rakoviny prsu a rakoviny jater. Výzkumný tým Torontské univerzity v Kanadě zjistil, že ženy, které mají mutaci na genu BRCA1, běžně spojovanou s vysokou pravděpodobností výskytu rakoviny prsu, mohou snížit riziko plynoucí z genetické zátěže poměrně příjemným způsobem. Ženy, které si dají jeden až tři šálky kávy denně, snižují pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu o 10 procent ve srovnání se ženami, které kávu nepijí.

Čtyři až pět šálků snižuje riziko o 25 procent, a šest a více šálků kávy o 69 procent. Toto jsou výsledky srovnávací studie, kterou prováděl Dr. Steven A. Narod a jeho tým. Vědci pozorovali zdravotní stav 1 690 žen, které jsou nositelkami nebezpečných mutací BRDA1 a BRCA2 ve čtyřiceti nemocnicích ve čtyřech zemích. Ukázalo se také, že na ženy s mutací BRCA2 káva tento příznivý vliv nemá.

I mužům však může pití kávy prospět. Káva totiž obsahuje velké množství antioxidantů, látek, které jsou spojovány s předcházením onemocnění rakovinou a chorobami srdce. Američtí vědci z univerzity ve Scrantonu zjistili, že káva obsahuje více antioxidantů, než kterýkoliv nápoj či jídlo běžně konzumované lidmi ve vyspělých společnostech.

Japonští vědci navíc vloni dokázali, že lidé, kteří pijí kávu každý nebo skoro každý den, snižují riziko onemocnění rakovinou jater až na polovinu ve srovnání s lidmi, kteří kávu nepijí. I v tomto případě se preventivní účinek zvyšuje s počtem vypitých šálků.

Nevýhodou kávy však zůstává, že nevyhovuje každému. Může způsobit nejen problémy při usínání, ale i zvýšit cholesterol.