Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

kojení

Když se kojení nedaří

Nejlepší přípravou na kojení je absolvování kvalitního předporodního kurzu, kde se maminky naučí správné technice kojení a nacvičí si ji s panenkou.

Používání kloboučku

Kloboučky se ke kojení používají jen ve vážných případech, kdy jsou prsní bradavky skutečně vpáčené, nebo se užívají u dětí, které mají rozštěpové vady — rozštěp rtu, či patra. Bohužel v našich porodnicích je praxe taková, že pokud se dítě brzy dobře nepřisaje, hned je mamince nabídnut klobouček s tím, že dítěti přisání usnadní. Jenže bohužel klobouček dítě saje jinou technikou než prsní bradavku. Díky kloboučku dítě nestiskává dostatečně mléčné sinusy — kanálky s mlékem, které jsou pod dvorcem. Tím se prs dokonale nevyprazdňuje — mléko zůstává v prsu a mléka se vytváří méně. Stejně tak pokud dítě saje prs přes klobouček, dráždění bradavky není ideální a opět může docházet k úbytku mléka — protože čím více a déle dítě prs saje, tím více mléka se vytváří. V tomto případě je klobouček jakási bariéra, která později může skutečně způsobit nedostatek mléka. Při prvním přikládání miminka k prsu je velice důležitá trpělivost a pomoc zdravotních sestřiček nebo laktačního poradce. Někdy miminko pláče, když se mu nedaří přisátí a maminky jsou z toho smutné a mají pocit, že miminko trápí. To ale není trápení, jen miminku pomáháme, aby se naučilo prs správně uchopit a sát, a tím získalo dostatek mléka.

Dítě nepřibývá

Je důležité vědět, že kojené děti rostou velice nerovnoměrně a někdy se stane, že chvíli „stojí“ na váze — krátkodobě nepřibývají. V tom případě pomůže dítě změřit do délky — kojené děti velice rychle rostou. Pokud opravdu dítě neprospívá, což maminka doma snadno pozná podle nedostatečného množství pomočených a pokakaných plen, je nutno začít s dokrmováním a to vždy alternativním způsobem — nikoliv lahví.

Jak poznáme dostatečně kojené dítě

V prvních osmi týdnech by mělo mít dítě min. 2–8 stoliček denně — pokud stolička chybí celý den, nebo i déle, je možné, že je dítě kojeno nedostatečně. Ale pozor — podle studií Laktační ligy je prokázané, že asi od osmi týdnů se stává, že děti nekakají třeba i týden a je vše v pořádku. V tom případě se řídíme množstvím počuraných plenek, kterých má být 6–8 denně. Jednoduše poznáme, jak moc dítě čurá podle toho, že počuraná Pamperska je těžší, než čistá.

Jak řešit skutečný nedostatek mléka

Jestliže má maminka skutečně nedostatek mléka, v první řadě navýšíme frekvenci kojení — nebojte se kojit i 15× denně (samozřejmě i v noci) a během kojení několikrát prsy vystřídat. Pokud to jde, po kojení ještě můžeme odstříkat, protože čím více dítě saje, tím více mléka se v prsech vytváří. Pokud je nezbytné dítě dokrmit, činíme tak vždy alternativním způsobem, nikdy ne lahvičkou, protože sání z láhve se technicky naprosto liší od sání z prsu. Dítě je potom popletené a prs odmítá. Množství dokrmu je raději nižší, abychom dítě moc nezasytily a aby mělo co nejdříve opět chuť sát z prsu. Čím více dokrmu dítě vypije, tím více se zasytí, pak saje méně prs a vytvoří se méně mléka.

Špatné mateřské mléko

Pamatujte si, že špatné mléko neexistuje, pokud nežijete v rozvojové zemi a netrpíte hladem či podvýživou. Někdy se stává, že děti u kojení pláčí proto, že jim vadí velice silný tok mléka — tzv. silný spouštěcí reflex, nebo se miminko rozčiluje, že mu mléko teče pomalu — pokud již dostalo dokrm z láhve. Na všechny tyto problémy máme návody na jejich řešení.

Kojení snižuje riziko rakoviny prsu u starších prvorodiček

Kojení prospívá nejen dítěti, ale i matce.

"Kojení nabízí ochranu před rakovinou prsu všem ženám, dokonce i těm, které měly první těhotenství až v pozdějším věku," tvrdí docentka Giske Ursinová z univerzity USCLA v Los Angeles. Poskytování mateřského mléka novorozenci může tedy prospět nejen jemu samotnému, ale může i starší prvorodičky ochránit před tolik rozšířeným zhoubným nádorem prsu.

19.4. 2007 09:13

LOS ANGELES - Předchozí studie prokázaly, že ženy mající první porod po pětadvacátém roce života, nebo ty, které mají méně než čtyři děti, jsou ve vysokém stupni rizika onemocnění rakovinou prsu.

Těhotenství právě před pětadvacátým rokem a vysoký počet porodů pak ženu před zhoubným nádorem prsu ochraňuje. Nová studie navíc dokázala, že i když je tohle pravidlo porušeno, klíčovou roli může sehrát právě kojení. Pokud matky živí své dítě z prsu, riziko rakoviny se výrazně sníží, ačkoli poprvé rodily ve vyšším věku nebo přivedly na svět malý počet potomků.

Posledni komentare
14.05.2021 00:55:38: O tom, že kojení snižuje riziko rakoviny prsů už jsem četla. Ale že jen u starších kojících žen, to ...

Kojení nebo umělá strava?

Péče o prsy. Doporučení na závěr 6. měsíce těhotenství

Kojící maminka

Jak pečovat o prsy?

Mléčná žláza začíná ve druhé polovině gravidity tvořit vodnatou tekutinu, tzv. mlezivo (kolostrum). Množství vytvořené tekutiny je tak nepatrné, že spontánní únik bradavkou sice zpravidla nenastává, ale při masáži prsu je možné malé množství bělavého sekretu vytlačit. Objevíte-li sekreci z prsů jiného charakteru, s příměsí krve či hnisu, vždy informujte při kontrole svého gynekologa. Pokud máte bradavky ploché, či dokonce vpáčené, denně je jemně masírujte a povytahujte palcem a ukazovákem, aby se dobře připravily na kojení. Rovněž se doporučuje omývání a otužování bradavek vlažnou vodou dvakrát denně. Několikrát týdně je potírejte jemným tělovým olejem. Zvyšuje se tím jejich odolnost před vznikem trhlinek (tzv. ragád) při kojení.

Nošení podprsenky závisí na vašem vlastním názoru a potřebě, ale ve většině případů je považováno za vhodné. Obvykle se doporučuje používat podprsenku pevnou se širšími ramínky, která se nezařezávají do ramen. Máte-li velké prsy, věnujte zvýšenou pozornost také kožním záhybům pod nimi. Ve vlhkém prostředí totiž velmi jednoduše vznikne kvasinková infekce, která umí značně znepříjemnit pohodlí a duševní klid (svěděním či nepěkným kosmetickým efektem). Prevence spočívá v pravidelném omývání a vysušení kožních záhybů pod prsy.


Kojení nebo umělá strava?

Přirozená, nebo umělá strava? Co je pro mé dítě lepší? To je otázka! Denně můžete listovat v populárních ženských časopisech a nacházet články, které pojednávají o výhodách a nevýhodách mateřského mléka a umělé výživy. I když nacházíme ve starší literatuře dostatek publikací o výhodách umělé stravy, dnes jednomyslně zní jasný apel: kojit, kojit a kojit! Změna trendu z preference umělé výživy, který prožily vaše babičky a maminky, v preferenci přirozené výživy v současnosti nesouvisí jen se změnou „módních“ trendů ve druhé polovině 20. století, ale také s úrovní vědeckých poznatků a seriózností jejich interpretace v praktickém životě.

Mateřské mléko je unikátní tekutinou tvořící se v mléčné žláze a obsahující více než sto různých živin. Již v těhotenství (s maximem na jeho konci) se přitom tvoří vodnatý sekret z prsu – mlezivo, mající vysokou energetickou hodnotu a velké množství bílkovin a minerálů, které jsou velmi potřebné zejména v prvních dnech života novorozence. Od třetího dne po porodu se mění složení tekutiny mléčné žlázy a tvoří se mateřské mléko se všemi živinami a protilátkami, které kojenec potřebuje pro růst a obranyschopnost. Mléko se tvoří pod vlivem hormonu prolaktinu, jehož produkce v mozku stoupá následkem mechanického dráždění bradavek. Při dráždění prsních bradavek se vylučuje další hormon – oxytocin, který usnadňuje kojení tím, že napomáhá vytlačování mléka z mlékovodů.

Některé maminky kojit nemohou. Příčiny jsou rozmanité a mezi nejčastější patří: nedostatečná tvorba mléka, některé nemoci či užívání určitých léků, které procházejí do mateřského mléka a škodí vašemu dítěti. V takových případech je třeba dát přednost umělé výživě. Nemějte ovšem výčitky svědomí, či dokonce obavu z toho, že miminko nedostane vše potřebné. Váš potomek rozhodně trpět nebude, v současnosti jsou k dispozici kvalitní výrobky dětské výživy, které obsahují všechny živiny potřebné pro správný vývoj dítěte po porodu. Váš dětský lékař vám odborně poradí a doporučí vhodný přípravek a jeho dávkování.

Závěrem shrnutí plusů a minusů přirozené výživy. Jaké jsou tedy výhody? Kojení je výživné, levné, pohodlné (mateřské mléko má optimální teplotu a je stále k dispozici), matku zpravidla uspokojuje, napomáhá zavinování dělohy po porodu do původní velikosti, chrání kojence před infekcemi či alergiemi a je pro něj zábavou. V neposlední řadě je tady další neopomenutelná jednoznačná výhoda: statistiky potvrzují ochranný efekt kojení před vznikem rakoviny prsu, která představuje nejčastější zhoubné nádorové onemocnění žen v rozvinutém světě.

Existují nějaké nevýhody přirozené výživy? Snad ano, ale pouze v rovině psychologické – a to pro oba rodiče. Otec se může cítit na „vedlejší koleji“ a v prvních měsících trpět pocitem bezvýznamnosti a nedůležitosti při péči o svého potomka. Z pohledu matky může být zejména časté kojení psychicky unavující a rovněž neumožňující příliš velkou svobodu pohybu. Kojící matka nesmí rovněž kouřit a požívat alkohol a měla by dbát na vhodný jídelníček, aby dodávala novorozenci kvalitní a zdravotně „nezávadné“ mléko.


Kojení nemusí být vždy jednoduché....

…....a to mi dá za pravdu řada z Vás, které moc kojit chtěly, ale z jakéhokoliv důvodu nemohly, nebo jim to nešlo.


Já kojím své druhé dítě. U prvního opravdu problém nebyl. Dcerka se krásně až předpisově přisála a prostě pila. Nemohla jsem si na nic stěžovat. De fakto jsem si o kojení ani nic nepřečetla, prostě jsem to brala jako hotovou věc. Dcerku jsem kojila 14 měsíců, než se sama odstavila.

U druhého dítěte jsem byla přesvědčená, že kojení bude "brnkačka", takže žádné lahvičky - které jsem si u první dcerky nakoupila a posléze půjčila - žádné dudlíky , prostě jsem si řekla, že budu kojit a láhve přece nepotřebuji.

Syn se narodil v parném létě minulého roku. Byl největší z dětí na pokoji, prostě nepřehlédnutelný a tolik žíznivý. U prsu byl skoro pořád. Když jsme spolu usnuli, tak jej sestřička dala do postýlky a on začal brečet. Pomohlo zase přiložit. Ale na váze se to vůbec neprojevilo.

Kojení Po návratu domů jsem začala mít potíže. Zarudnutí, bolesti a vysoká teplota. Sestřička na gynekologii mi doporučila jogurtové zábaly - fakticky pomohly, jenom jsem všude cítila jogurt až mi z toho nebylo dobře.
Další týden příšerného vedra a další problém s kojením. Popraskaly mi bradavky. Kojení bylo šílené, bolestivé, hrozné.
Že by pomohly mastičky se říct nedá. Po poradě s gynekologem jsem na bradavkách nechala zaschnout mat. mléko a chodila "jen tak" - super pro prsa , možná i pro manžela , příšerné pro mě. Prsa byla těžká, mléko z nich odkapávalo, pořád jsem chodila ostříkávat - no hrůza a děs.
Jenomže nic se nelepšilo. Už jsem byla zoufalá. Jít kojit na veřejnost - velký problém, nikam jsem nemohla, synek preferoval pouze a jenom polohu v leže a kde si pohodlně lehnout, že ? Bolesti byly příšerné. Fakt. Kolikrát jsem si říkala, že s kojením skončím, že to nemá cenu. Že existují umělá mléka s flaškou a dudlíkem. Manžel byl na mě naštvaný, že se takhle trápím. Nakonec vše vyřešila už 3. návštěva gynekologa v době šestinedělí - no jo, byla jsem tam pečená vařená, asi se mně tam líbilo

Ten, když viděl "čím kojím", tak se divil, že vůbec kojím. Napsal mi antibiotika a genciánovou violeť. Zakázal mastičky. A sušit a sušit. Prý nejlépe nekojit aspoň 24 hodin. Uf. Takže jsem koupila jedno baleni umělého mléka, jednu lahvičku a jeden dudlík. A staral se manžel. A že mu to panečku šlo. Škoda že jen týden. Týden totiž trval příkrm synka + kojení. Po týdnu se mi z umělého mléka poblinkal a tím jsme skončili.
Teď už 10 měsíců kojím bez jakýchkoliv potíží. A jen tak, jak vidím svého hladovce, nepřestanu.

Co bych doporučila všem Vám, kterým kojit nejde?

Nebát se zeptat, jít si pro radu třeba několikrát i s dítětem, nechat si ukázat techniku kojení. A hlavně věřit si. A pokud už problém máte, jít ho řešit hned a nenechávat vše dojít tak daleko, odkud není návratu - tedy v kojení.Děti, které mají gen nazvaný FADS2 a jsou kojeny, díky kojení dosahují vyšší inteligence. Dobrá zpráva je, že tento gen má kolem devadesáti procent lidí a inteligenci zvyšuje v průměru o sedm bodů.

Gen, který studovali vědci z londýnské Kings College, ovlivňuje metabolismus polynenasycených mastných kyselin (takzvaných Pufas), které se v mozku hromadí během prvních měsíců po narození. Pufas jsou obsažené v mateřském mléce a má se za to, že významným způsobem ovlivňují růst nervových zakončení a vývoj mozku.

Vědci zkoumali výsledky předchozích studií, které sledovaly přes 3 000 dětí z Velké Británie a Nového Zélandu. Jak uvádí BBC, v rámci těchto studií bylo u dětí měřeno IQ mezi pěti a třinácti roky věku. Na Novém Zélandě bylo kojeno 57 procent dětí, které dosahovaly IQ od 55 do 147 bodů. Ve Velké Británii bylo kojeno 48 procent dětí, které dosahovaly IQ od 52 do 145 bodů. Vzorky DNA ukázaly, že 90 procent dětí z obou skupin mělo alespoň jednu kopii té verze genu FADS2, který způsobuje, že kojení vede k vyšší inteligenci.

"Tyto výsledky ukazují, že většina rodičů může pozitivně ovlivnit inteligenci svých dětí kojením," říká doktorka Belinda Phippsová z anglické nadace pro porodnictví.

Kojení je jediná, opravdu správná cesta


MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ „Už z porodnice jsem odcházela vzhledem k určitým potížím s flaškou Sunaru. Kdybych měla takové informace o kojení, jako mají dnešní maminky, jinak a kojila bych své dítě mnohem déle,“ přiznala jedna z účastnic odborné konference na téma Výživa dětí, která se konala v Ostravě.

Iniciátorem tohoto pracovního setkání, kde se hovořilo o důležitosti a kultuře kojení, byla mimo jiné Společnost pro děti, rodinu a volný čas. „Ve škole jsme se problematikou kojení moc nezabývali. Když jsem čekala miminko, v poradně jsem dostala jen stručné informace. Po porodu jsem si s kojením nevěděla rady. Dítě bylo nespokojené, usoudili jsme, že to je z hladu. V poradně mi řekli, abych koupila Nutrilon, a že uvidím. Takže dítě chvíli sálo prso, chvíli láhev. Po měsíci už prso odmítlo. Dnes máme alergika, astmatika a nevím co ještě,“ sděluje zdravotní sestra Jitka Vašková, která má s kojením, lépe řečeno s neznalostí správné techniky, své nedobré zkušenosti. Poučena někdejší vlastní nevědomostí se rozhodla, že je zapotřebí v propagaci kojení a vůbec rodinných vztahů udělat mnohem více, a tak založila před sedmi lety Společnost pro děti, rodinu a volný čas.

 

Nejčastější dotazy a odpovědi

Dítě málo přibývá – maminky se obávají, že dítě málo přibývá, bohužel často i obvodní pediatři používají staré výživové tabulky, které neodpovídají současným doporučením. Měřítkem prospívání dítěte není jen váhová křivka, ale i počet pomočených plen (6 až 8), počet stolic, spokojenost dítěte a hlavním ukazatelem by měl být percentilový graf hmotnostně-výškového poměru (je nutné sledovat i kolik dítě vyrostlo).

Mám špatné bradavky – dítě se nachytá – bohužel téměř žádný gynekolog nevyšetřuje těhotným prsa. Pokud má matka skutečně ploché nebo vpáčené bradavky, je jedinou možností pomoci nasadit formovače bradavek v šestém měsíci těhotenství. Pokud tento problém řešíme až po porodu, bývá to velmi svízelné a často pak není jiná možnost než použít klobouček.

Dítě málo pije – nejčastěji pokud má matka nebo pediatr podezření, že dítě neprospívá, provedou kontrolní vážení před a po kojení. Tato hodnota nám však nic důležitého neřekne, protože kojené děti pijí, kolik právě potřebují, a proto je pro objektivní posouzení množství vypitého mléka min. 24 hodinové vážení každého pití.

Mám rozpraskané bradavky – kojení bolí, v porodnici mi dali klobouček. Trhliny na bradavkách a bolest při kojení vzniká až na výjimky z důvodu špatné techniky kojení. Toto je vždy nutné ihned napravit. Kloboučky v tomto případě nic neřeší a navíc matou dítě, protože kojení přes klobouček je rovnu pití z láhve.

Mám naředěné mléko – mám přikrmovat? Mám slabé mléko, mám řídké mléko jako takovou namodralou vodu - většinou to jsou babičky, které k tomuto názoru maminky přivedou, ale bohužel se s tím občas setkáme i v pediatrických ambulancích. Každá maminka by si měla uvědomit, že žádné takové mléko neexistuje, matka vyrábí pro své dítě mléko tzv. na míru.

„Velmi často bývá bráno jako jediné hledisko při posuzování najedenosti dítěte jeho spokojenost a spánek. Pokud dítě hodně křičí a málo spí, bývá tendence svalovat to na hlad a převádět dítě na umělou stravu. Ale problém může být úplně jinde, a proto se vždy v poradně zaměřujeme na celkový projev dítěte, psychický stav matky a režim rodiny, než si dovolíme udělat závěr, který sdělíme mamince a navrhneme řešení,“ konstatuje Jitka Vašková, která maminky nabádá: „Řešte problém s kojením včas, nenechejte z pidiproblému vyrůst veleproblém!“