Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

kojení

Kojení je jediná, opravdu správná cesta


MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ „Už z porodnice jsem odcházela vzhledem k určitým potížím s flaškou Sunaru. Kdybych měla takové informace o kojení, jako mají dnešní maminky, jinak a kojila bych své dítě mnohem déle,“ přiznala jedna z účastnic odborné konference na téma Výživa dětí, která se konala v Ostravě.

Iniciátorem tohoto pracovního setkání, kde se hovořilo o důležitosti a kultuře kojení, byla mimo jiné Společnost pro děti, rodinu a volný čas. „Ve škole jsme se problematikou kojení moc nezabývali. Když jsem čekala miminko, v poradně jsem dostala jen stručné informace. Po porodu jsem si s kojením nevěděla rady. Dítě bylo nespokojené, usoudili jsme, že to je z hladu. V poradně mi řekli, abych koupila Nutrilon, a že uvidím. Takže dítě chvíli sálo prso, chvíli láhev. Po měsíci už prso odmítlo. Dnes máme alergika, astmatika a nevím co ještě,“ sděluje zdravotní sestra Jitka Vašková, která má s kojením, lépe řečeno s neznalostí správné techniky, své nedobré zkušenosti. Poučena někdejší vlastní nevědomostí se rozhodla, že je zapotřebí v propagaci kojení a vůbec rodinných vztahů udělat mnohem více, a tak založila před sedmi lety Společnost pro děti, rodinu a volný čas.

 

Nejčastější dotazy a odpovědi

Dítě málo přibývá – maminky se obávají, že dítě málo přibývá, bohužel často i obvodní pediatři používají staré výživové tabulky, které neodpovídají současným doporučením. Měřítkem prospívání dítěte není jen váhová křivka, ale i počet pomočených plen (6 až 8), počet stolic, spokojenost dítěte a hlavním ukazatelem by měl být percentilový graf hmotnostně-výškového poměru (je nutné sledovat i kolik dítě vyrostlo).

Mám špatné bradavky – dítě se nachytá – bohužel téměř žádný gynekolog nevyšetřuje těhotným prsa. Pokud má matka skutečně ploché nebo vpáčené bradavky, je jedinou možností pomoci nasadit formovače bradavek v šestém měsíci těhotenství. Pokud tento problém řešíme až po porodu, bývá to velmi svízelné a často pak není jiná možnost než použít klobouček.

Dítě málo pije – nejčastěji pokud má matka nebo pediatr podezření, že dítě neprospívá, provedou kontrolní vážení před a po kojení. Tato hodnota nám však nic důležitého neřekne, protože kojené děti pijí, kolik právě potřebují, a proto je pro objektivní posouzení množství vypitého mléka min. 24 hodinové vážení každého pití.

Mám rozpraskané bradavky – kojení bolí, v porodnici mi dali klobouček. Trhliny na bradavkách a bolest při kojení vzniká až na výjimky z důvodu špatné techniky kojení. Toto je vždy nutné ihned napravit. Kloboučky v tomto případě nic neřeší a navíc matou dítě, protože kojení přes klobouček je rovnu pití z láhve.

Mám naředěné mléko – mám přikrmovat? Mám slabé mléko, mám řídké mléko jako takovou namodralou vodu - většinou to jsou babičky, které k tomuto názoru maminky přivedou, ale bohužel se s tím občas setkáme i v pediatrických ambulancích. Každá maminka by si měla uvědomit, že žádné takové mléko neexistuje, matka vyrábí pro své dítě mléko tzv. na míru.

„Velmi často bývá bráno jako jediné hledisko při posuzování najedenosti dítěte jeho spokojenost a spánek. Pokud dítě hodně křičí a málo spí, bývá tendence svalovat to na hlad a převádět dítě na umělou stravu. Ale problém může být úplně jinde, a proto se vždy v poradně zaměřujeme na celkový projev dítěte, psychický stav matky a režim rodiny, než si dovolíme udělat závěr, který sdělíme mamince a navrhneme řešení,“ konstatuje Jitka Vašková, která maminky nabádá: „Řešte problém s kojením včas, nenechejte z pidiproblému vyrůst veleproblém!“

Žádné komentáře