Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

kojení

Kojení nebo umělá strava?

Péče o prsy. Doporučení na závěr 6. měsíce těhotenství

Kojící maminka

Jak pečovat o prsy?

Mléčná žláza začíná ve druhé polovině gravidity tvořit vodnatou tekutinu, tzv. mlezivo (kolostrum). Množství vytvořené tekutiny je tak nepatrné, že spontánní únik bradavkou sice zpravidla nenastává, ale při masáži prsu je možné malé množství bělavého sekretu vytlačit. Objevíte-li sekreci z prsů jiného charakteru, s příměsí krve či hnisu, vždy informujte při kontrole svého gynekologa. Pokud máte bradavky ploché, či dokonce vpáčené, denně je jemně masírujte a povytahujte palcem a ukazovákem, aby se dobře připravily na kojení. Rovněž se doporučuje omývání a otužování bradavek vlažnou vodou dvakrát denně. Několikrát týdně je potírejte jemným tělovým olejem. Zvyšuje se tím jejich odolnost před vznikem trhlinek (tzv. ragád) při kojení.

Nošení podprsenky závisí na vašem vlastním názoru a potřebě, ale ve většině případů je považováno za vhodné. Obvykle se doporučuje používat podprsenku pevnou se širšími ramínky, která se nezařezávají do ramen. Máte-li velké prsy, věnujte zvýšenou pozornost také kožním záhybům pod nimi. Ve vlhkém prostředí totiž velmi jednoduše vznikne kvasinková infekce, která umí značně znepříjemnit pohodlí a duševní klid (svěděním či nepěkným kosmetickým efektem). Prevence spočívá v pravidelném omývání a vysušení kožních záhybů pod prsy.


Kojení nebo umělá strava?

Přirozená, nebo umělá strava? Co je pro mé dítě lepší? To je otázka! Denně můžete listovat v populárních ženských časopisech a nacházet články, které pojednávají o výhodách a nevýhodách mateřského mléka a umělé výživy. I když nacházíme ve starší literatuře dostatek publikací o výhodách umělé stravy, dnes jednomyslně zní jasný apel: kojit, kojit a kojit! Změna trendu z preference umělé výživy, který prožily vaše babičky a maminky, v preferenci přirozené výživy v současnosti nesouvisí jen se změnou „módních“ trendů ve druhé polovině 20. století, ale také s úrovní vědeckých poznatků a seriózností jejich interpretace v praktickém životě.

Mateřské mléko je unikátní tekutinou tvořící se v mléčné žláze a obsahující více než sto různých živin. Již v těhotenství (s maximem na jeho konci) se přitom tvoří vodnatý sekret z prsu – mlezivo, mající vysokou energetickou hodnotu a velké množství bílkovin a minerálů, které jsou velmi potřebné zejména v prvních dnech života novorozence. Od třetího dne po porodu se mění složení tekutiny mléčné žlázy a tvoří se mateřské mléko se všemi živinami a protilátkami, které kojenec potřebuje pro růst a obranyschopnost. Mléko se tvoří pod vlivem hormonu prolaktinu, jehož produkce v mozku stoupá následkem mechanického dráždění bradavek. Při dráždění prsních bradavek se vylučuje další hormon – oxytocin, který usnadňuje kojení tím, že napomáhá vytlačování mléka z mlékovodů.

Některé maminky kojit nemohou. Příčiny jsou rozmanité a mezi nejčastější patří: nedostatečná tvorba mléka, některé nemoci či užívání určitých léků, které procházejí do mateřského mléka a škodí vašemu dítěti. V takových případech je třeba dát přednost umělé výživě. Nemějte ovšem výčitky svědomí, či dokonce obavu z toho, že miminko nedostane vše potřebné. Váš potomek rozhodně trpět nebude, v současnosti jsou k dispozici kvalitní výrobky dětské výživy, které obsahují všechny živiny potřebné pro správný vývoj dítěte po porodu. Váš dětský lékař vám odborně poradí a doporučí vhodný přípravek a jeho dávkování.

Závěrem shrnutí plusů a minusů přirozené výživy. Jaké jsou tedy výhody? Kojení je výživné, levné, pohodlné (mateřské mléko má optimální teplotu a je stále k dispozici), matku zpravidla uspokojuje, napomáhá zavinování dělohy po porodu do původní velikosti, chrání kojence před infekcemi či alergiemi a je pro něj zábavou. V neposlední řadě je tady další neopomenutelná jednoznačná výhoda: statistiky potvrzují ochranný efekt kojení před vznikem rakoviny prsu, která představuje nejčastější zhoubné nádorové onemocnění žen v rozvinutém světě.

Existují nějaké nevýhody přirozené výživy? Snad ano, ale pouze v rovině psychologické – a to pro oba rodiče. Otec se může cítit na „vedlejší koleji“ a v prvních měsících trpět pocitem bezvýznamnosti a nedůležitosti při péči o svého potomka. Z pohledu matky může být zejména časté kojení psychicky unavující a rovněž neumožňující příliš velkou svobodu pohybu. Kojící matka nesmí rovněž kouřit a požívat alkohol a měla by dbát na vhodný jídelníček, aby dodávala novorozenci kvalitní a zdravotně „nezávadné“ mléko.


Žádné komentáře