Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

kojení

Když se kojení nedaří

Nejlepší přípravou na kojení je absolvování kvalitního předporodního kurzu, kde se maminky naučí správné technice kojení a nacvičí si ji s panenkou.

Používání kloboučku

Kloboučky se ke kojení používají jen ve vážných případech, kdy jsou prsní bradavky skutečně vpáčené, nebo se užívají u dětí, které mají rozštěpové vady — rozštěp rtu, či patra. Bohužel v našich porodnicích je praxe taková, že pokud se dítě brzy dobře nepřisaje, hned je mamince nabídnut klobouček s tím, že dítěti přisání usnadní. Jenže bohužel klobouček dítě saje jinou technikou než prsní bradavku. Díky kloboučku dítě nestiskává dostatečně mléčné sinusy — kanálky s mlékem, které jsou pod dvorcem. Tím se prs dokonale nevyprazdňuje — mléko zůstává v prsu a mléka se vytváří méně. Stejně tak pokud dítě saje prs přes klobouček, dráždění bradavky není ideální a opět může docházet k úbytku mléka — protože čím více a déle dítě prs saje, tím více mléka se vytváří. V tomto případě je klobouček jakási bariéra, která později může skutečně způsobit nedostatek mléka. Při prvním přikládání miminka k prsu je velice důležitá trpělivost a pomoc zdravotních sestřiček nebo laktačního poradce. Někdy miminko pláče, když se mu nedaří přisátí a maminky jsou z toho smutné a mají pocit, že miminko trápí. To ale není trápení, jen miminku pomáháme, aby se naučilo prs správně uchopit a sát, a tím získalo dostatek mléka.

Dítě nepřibývá

Je důležité vědět, že kojené děti rostou velice nerovnoměrně a někdy se stane, že chvíli „stojí“ na váze — krátkodobě nepřibývají. V tom případě pomůže dítě změřit do délky — kojené děti velice rychle rostou. Pokud opravdu dítě neprospívá, což maminka doma snadno pozná podle nedostatečného množství pomočených a pokakaných plen, je nutno začít s dokrmováním a to vždy alternativním způsobem — nikoliv lahví.

Jak poznáme dostatečně kojené dítě

V prvních osmi týdnech by mělo mít dítě min. 2–8 stoliček denně — pokud stolička chybí celý den, nebo i déle, je možné, že je dítě kojeno nedostatečně. Ale pozor — podle studií Laktační ligy je prokázané, že asi od osmi týdnů se stává, že děti nekakají třeba i týden a je vše v pořádku. V tom případě se řídíme množstvím počuraných plenek, kterých má být 6–8 denně. Jednoduše poznáme, jak moc dítě čurá podle toho, že počuraná Pamperska je těžší, než čistá.

Jak řešit skutečný nedostatek mléka

Jestliže má maminka skutečně nedostatek mléka, v první řadě navýšíme frekvenci kojení — nebojte se kojit i 15× denně (samozřejmě i v noci) a během kojení několikrát prsy vystřídat. Pokud to jde, po kojení ještě můžeme odstříkat, protože čím více dítě saje, tím více mléka se v prsech vytváří. Pokud je nezbytné dítě dokrmit, činíme tak vždy alternativním způsobem, nikdy ne lahvičkou, protože sání z láhve se technicky naprosto liší od sání z prsu. Dítě je potom popletené a prs odmítá. Množství dokrmu je raději nižší, abychom dítě moc nezasytily a aby mělo co nejdříve opět chuť sát z prsu. Čím více dokrmu dítě vypije, tím více se zasytí, pak saje méně prs a vytvoří se méně mléka.

Špatné mateřské mléko

Pamatujte si, že špatné mléko neexistuje, pokud nežijete v rozvojové zemi a netrpíte hladem či podvýživou. Někdy se stává, že děti u kojení pláčí proto, že jim vadí velice silný tok mléka — tzv. silný spouštěcí reflex, nebo se miminko rozčiluje, že mu mléko teče pomalu — pokud již dostalo dokrm z láhve. Na všechny tyto problémy máme návody na jejich řešení.

Žádné komentáře