Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

NĚCO OD VÍNA

Sklenka vína chrání před demencí

Kromě vrásek přináší vyšší věk i poruchy kognitivních schopností člověka, jež se mohou vyvinout ve stařeckou demenci. Podle vědců z univerzity v italském Bari lze jejímu nástupu účinně čelit. Sklenkou vína denně.Závěry studie, jež si po dobu 3,5 let vzala takříkajíc pod drobnohled více než 120 seniorů, potvrdily, že střídmé a pravidelné popíjení lahodného moku brzdí přerůstání paměťových výpadků v trvalý a chronický úpadek duševních funkcí. Jak experti zveřejnili v odborném časopise Neurology, mechanismus působení víceprocentních nápojů sice zatím přesně neodhalili, nicméně předpokládají, že zřejmě souvisí s vlivem alkoholu na mozkové cévy.

Test ukáže, jestli Vás po vínu rozbolí hlava

Většina z nás to zná: bohatá večeře, vybrané víno, a pak, po několika hodinách, bušení srdce a bolest hlavy. Nový přístroj, který vyvinula Univerzita v Berkeley, teď ale umí předem určit, jestli je pravděpodobné, že vás z určitého druhu červeného vína rozbolí hlava.

Chemici, kteří spolupracují s NASA, přišli s přístrojem, který umí lehce určit ty chemikálie, které jsou podle názoru mnoha vědců odpovědné za bolest hlavy po požití vína i jiných druhů pití a jídla. Chemické sloučeniny zvané biogenní aminy se přirozeně vyskytují v mnoha druzích zrajících či nakládaných poživatin včetně vína, čokolády, sýra, oliv, ořechů a uzenin.

"Jídlo, které jíme, je neuvěřitelně napojeno na chemické pochody v našem těle," říká Richard Mathies. Jak uvádí agentura AP, někteří lidé jsou na biogenní aminy hodně citliví a po požití jídla či pití, které jich obsahuje velké množství, trpí bolestí hlavy a bušením srdce. Z alkoholických nápojů je pro takové lidí nejméně vhodné červené víno, které obsahuje aminů mnoho, a nejvhodnější zřejmě pivo, které jich obsahuje jen málo. Prototyp nového přístroje, který je velký asi jako malý příruční kufřík, je s to určit úroveň aminů v daném vzorku - zatím jen vzorku tekutém - během pěti minut.

Vinostyl.cz - Víno, co má styl

Rozdělení tichých vín podle obsahu zbytkového cukru

Suchá

Víno, které prokvasilo na nízký obsah zbytkového cukru, který smí obsahovat max. 4 g/ zbytkového cukru na litr.

Polosuchá

Vína se zbytkovým cukrem, který je větší než nejvyšší hodnota stanová pro vína suchá, ale nepřesahuje 12 g v litru vína.

Polosladká

Obsah zbytkového cukru ve víně je větší než nejvyšší hodnota stanová pro vína polosuchá, ale dosahuje nejvýše 45g na 1litr.

Sladká

Vína s vyšším obsahem zbytkového neprokvašeného cukru a to jak senzoricky tak analyticky. Zpravidla se jedná o vína speciální, určená pro dlouhé zrání. Obsah alkoholu je u našich tichých sladkých vín nižší (7-11%, toto je časté u vín slámových, ledových či bobulových výběrů). Dle legislativních předpisů se jedná o víno se zbytkovým cukrem ve výši nejméně 45g na litr.

Ledové víno

Vyrábí se lisováním zmrzlých hroznů sklizených při teplotě alespoň -7°C a získaný mošt musí vykazovat alespoň 27° cukernatosti. Hrozny při lisování nesmí rozmrznout, proto zůstane část vody nevylisována v hroznech ve formě ledových krystalů. Ledová vína bývají velmi extraktivní, sladká a jsou poměrně vzácná a proto drahá.

 Slámové víno

Název vína s přívlastkem, které vzniklo z hroznů dosoušených po dobu nejméně tří měsíců po sklizni na slámě či rákosu, nebo byly zavěšeny v dobře větraném prostoru. Tím se odpaří část vody z bobulí a koncentruje se obsah extraktivních látek. Pro takovou výrobu se musí nechat hrozny dobře vyzrát a nesmějí být poškozené. Většinou se užívá hroznů bílých odrůd. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27° cukernatosti. Slámová vína bývají velmi extraktivní, sladká a jsou poměrně vzácná a proto drahá.

Barrique

Takto jsou označovány dubové sudy obsahu 225 litrů, jejichž vnitřní povrch je ožehnut ohněm. Tímto speciálním ošetřením sudu se do vína během jeho zrání dostávají látky ze dřeva a tím se ovlivňuje žádoucím směrem charakter vína. Ve vůni je pak možno ucítit aroma po dřevu, vanilku, kávu, čokoládu, někdy až karamel a kouř. To záleží na stupni vypálení sudu. Tyto sudy je možno použít maxímálně 3x.

Stolní víno

Stolní víno je víno, které může pocházet z hroznů vyprodukovaných v kterékoliv zemi EU, a to z odrůd moštových, stolních a neregistrovaných. Je to nejnižší kategorie vín. Nesmí být označeno názvem odrůdy, oblasti, vinařské obce, viniční tratě nebo jiným zeměpisným názvem. Bývají vína lehčí se 7-11% objemem alkoholu, méně extraktivní, vhodná k běžnému stolování.


Pozdní sběr

Jsou to vína, u nichž byla sklizeň hroznů v pozdějším termínu, teprve když cukernatost hroznů dosáhne 21-24°. Bývají to kvalitní, extraktivní, suchá či polosuchá vína.

 

Kabinetní víno

Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 19° přírodní cukernatosti. Bývají to lehčí, suchá, příjemně pitelná vína.

 

Jakostní víno s přívlastkem

Hrozny na výrobu musí splňovat všechny požadavky na výrobu vína jakostního. Navíc hrozny musí pocházet z jedné vinařské podoblasti a jejich odrůda, původ, cukernatost a hmotnost musí být ověřena SZPI. U vín s přívlastkem se nesmí zvyšovat cukernatost moštu.
Víno může být vyrobeno z vinných hroznů, rmutu nebo hroznového moštu nejvýše 3 odrůd. Pokud podíl jednotlivých odrůd je min. 15 %, lze je uvést na etiketě v sestupném pořadí. Vína s přívlastkem se dělí na jednotlivé druhy:

 

  1. Jakostní víno

    Na výrobu mohou být použity pouze tuzemské hrozny z vinice pro jakostní víno z jedné vinařské oblasti. Výroba vína musí proběhnout ve vinařské oblasti, v níž byly hrozny sklizeny. Cukernatost hroznů musí dosáhnout nejméně 15° přírodní cukernatosti. Víno musí splňovat jakostní požadavky a být zatříděno Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), a to buď jako:
    Jakostní víno odrůdové - víno vyrobené z vinných hroznů, rmutu nebo z hroznového moštu nejvýše 3 odrůd, které musí být na seznamu odrůd pro výrobu jakostních vín.
    Jakostní víno známkové - víno vyrobené ze směsi hroznů, rmutu, hroznového moštu vyrobeného z vinných hroznů sklizených na vinici vhodné pro jakostní víno stanovené oblasti nebo smísením jakostních vín.

Ledové víno


Ledové víno se vyrábí z bobulí hroznů sklizených až po prvních mrazech. Je velmi drahé, za 2 decilitry sice zaplatíte od 200 Kč výše. Je cukernaté, chybí mu trpkost tradičních vín. Z těchto důvodů se hodí pro zvláštní příležitosti.

Kdy se sbírají hrozny pro výrobu ledového vína

Ledové víno se vyrábí z hroznů sklizených až po prvních mrazech. Tuto hodnotu definuje zákon (v Česku je to minimálně –6 °C, v Německu –7 °C a v Kanadě –8 °C). Namrzlé hrozny se sklízí brzy ráno, nejdéle do 10 hodin. Na etiketách ledových vín se dokonce můžete dočíst přesné datum, hodinu sběru i venkovní teplotu.

Při sklizni a zpracování hroznů se musí postupovat tak, aby před vylisováním bobulí nedošlo k jejich rozmrznutí. Při lisování zůstává voda ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vytéká hustý a velmi sladký koncentrovaný mošt. Český vinařský zákon požaduje, aby tento mošt vykazoval cukernatost minimálně 27 °NM, tedy normovaného moštoměru.

Jeden stupeň normovaného moštoměru odpovídá 1 kilogramu přírodního cukru ve 100 litrech moštu. Daní za vysokou kvalitu moštu je velmi nízká výlisnost, která se pohybuje kolem 20 %.

Kvašení ledového vína

Po vylisování se mošt nechává kvasit. Děje se tak velice pomalu, někdy i celé měsíce, za udržení vysokého zbytku cukru a silného aroma. Víno výsledně obsahuje zhruba 9 % alkoholu. Pro výrobu takového vína se však nehodí všechny odrůdy. Musí to být takové odrůdy, které odolají hnilobě a opadávání. Ryzlink rýnský a vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Sauvignon či Tramín rudý. Bohužel se však ještě nenašla odrůda, která by odolala špačkům a nenechavým lidem, proto je osud každé úrody předem značně nejistý a odráží se v ceně výsledného produktu. Víno se stáčí do malých lahví, často pouze o objemu 2 dl. Cena je přiměřená vysoké kvalitě a požitku, který z vína budete mít.

K čemu pít ledové víno
Ledové víno má často chuť a aroma po citrusech, medu či dokonce exotickém ananasu a mangu. Jako takové se hodí především ke sladké kuchyni. Sladká chuť se navíc vzájemně neznásobí, ale spíše utlumí. Ledové víno se hodí také jako aperitiv. Především ale může být originálním dárkem pro vaše blízké.