Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

NĚCO OD VÍNA

Stolní víno

Stolní víno je víno, které může pocházet z hroznů vyprodukovaných v kterékoliv zemi EU, a to z odrůd moštových, stolních a neregistrovaných. Je to nejnižší kategorie vín. Nesmí být označeno názvem odrůdy, oblasti, vinařské obce, viniční tratě nebo jiným zeměpisným názvem. Bývají vína lehčí se 7-11% objemem alkoholu, méně extraktivní, vhodná k běžnému stolování.


Pozdní sběr

Jsou to vína, u nichž byla sklizeň hroznů v pozdějším termínu, teprve když cukernatost hroznů dosáhne 21-24°. Bývají to kvalitní, extraktivní, suchá či polosuchá vína.

 

Kabinetní víno

Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 19° přírodní cukernatosti. Bývají to lehčí, suchá, příjemně pitelná vína.

 

Jakostní víno s přívlastkem

Hrozny na výrobu musí splňovat všechny požadavky na výrobu vína jakostního. Navíc hrozny musí pocházet z jedné vinařské podoblasti a jejich odrůda, původ, cukernatost a hmotnost musí být ověřena SZPI. U vín s přívlastkem se nesmí zvyšovat cukernatost moštu.
Víno může být vyrobeno z vinných hroznů, rmutu nebo hroznového moštu nejvýše 3 odrůd. Pokud podíl jednotlivých odrůd je min. 15 %, lze je uvést na etiketě v sestupném pořadí. Vína s přívlastkem se dělí na jednotlivé druhy:

 

  1. Jakostní víno

    Na výrobu mohou být použity pouze tuzemské hrozny z vinice pro jakostní víno z jedné vinařské oblasti. Výroba vína musí proběhnout ve vinařské oblasti, v níž byly hrozny sklizeny. Cukernatost hroznů musí dosáhnout nejméně 15° přírodní cukernatosti. Víno musí splňovat jakostní požadavky a být zatříděno Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), a to buď jako:
    Jakostní víno odrůdové - víno vyrobené z vinných hroznů, rmutu nebo z hroznového moštu nejvýše 3 odrůd, které musí být na seznamu odrůd pro výrobu jakostních vín.
    Jakostní víno známkové - víno vyrobené ze směsi hroznů, rmutu, hroznového moštu vyrobeného z vinných hroznů sklizených na vinici vhodné pro jakostní víno stanovené oblasti nebo smísením jakostních vín.

Ledové víno


Ledové víno se vyrábí z bobulí hroznů sklizených až po prvních mrazech. Je velmi drahé, za 2 decilitry sice zaplatíte od 200 Kč výše. Je cukernaté, chybí mu trpkost tradičních vín. Z těchto důvodů se hodí pro zvláštní příležitosti.

Kdy se sbírají hrozny pro výrobu ledového vína

Ledové víno se vyrábí z hroznů sklizených až po prvních mrazech. Tuto hodnotu definuje zákon (v Česku je to minimálně –6 °C, v Německu –7 °C a v Kanadě –8 °C). Namrzlé hrozny se sklízí brzy ráno, nejdéle do 10 hodin. Na etiketách ledových vín se dokonce můžete dočíst přesné datum, hodinu sběru i venkovní teplotu.

Při sklizni a zpracování hroznů se musí postupovat tak, aby před vylisováním bobulí nedošlo k jejich rozmrznutí. Při lisování zůstává voda ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vytéká hustý a velmi sladký koncentrovaný mošt. Český vinařský zákon požaduje, aby tento mošt vykazoval cukernatost minimálně 27 °NM, tedy normovaného moštoměru.

Jeden stupeň normovaného moštoměru odpovídá 1 kilogramu přírodního cukru ve 100 litrech moštu. Daní za vysokou kvalitu moštu je velmi nízká výlisnost, která se pohybuje kolem 20 %.

Kvašení ledového vína

Po vylisování se mošt nechává kvasit. Děje se tak velice pomalu, někdy i celé měsíce, za udržení vysokého zbytku cukru a silného aroma. Víno výsledně obsahuje zhruba 9 % alkoholu. Pro výrobu takového vína se však nehodí všechny odrůdy. Musí to být takové odrůdy, které odolají hnilobě a opadávání. Ryzlink rýnský a vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Sauvignon či Tramín rudý. Bohužel se však ještě nenašla odrůda, která by odolala špačkům a nenechavým lidem, proto je osud každé úrody předem značně nejistý a odráží se v ceně výsledného produktu. Víno se stáčí do malých lahví, často pouze o objemu 2 dl. Cena je přiměřená vysoké kvalitě a požitku, který z vína budete mít.

K čemu pít ledové víno
Ledové víno má často chuť a aroma po citrusech, medu či dokonce exotickém ananasu a mangu. Jako takové se hodí především ke sladké kuchyni. Sladká chuť se navíc vzájemně neznásobí, ale spíše utlumí. Ledové víno se hodí také jako aperitiv. Především ale může být originálním dárkem pro vaše blízké.

Žádné komentáře