Eli,Iva,Hanka

Kdosi řekl, že opravdový přítel je ten, který zná písničku v tvém srdci a dokáže ti jí zazpívat, když ty sám jsi ztratil slova. Takových písniček znám několik, přesto mám pocit, že nikdo nezná tu mojí...

Témata

HLEDEJ

čas

nakupujte jednoduše

Nakupnicentrum.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Krasa.cz

HLASUJ

Český toplist nejlepších stránek

Toplink - katalog odkazů

www.weblight.cz Weblight.cz Weblight.cz

internet pro děti


    DISNEY

používám už dlouho

Získejte Firefox!

kuk

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Obrazki.cz - Tapety na plochu

tohle možná nevíte


Pondělí 21.1. 2008, 11:00

Zimní počasí nahrává šíření pneumokokových infekcí. Vyskytují se poměrně často a působí řadu onemocnění.


Když se řekne pneumokok, řada lidí se vyděsí. Představí si smrtelnou formu tohoto onemocnění. Přitom bakterie pneumokoka se běžně vyskytují v nosohltanu mnoha dětí, které jím ale neonemocní (20 až 40 procent). Pokud se však bakterie přemnoží, nákaza se nejčastěji projeví jako zánět dutin, zánět středního ucha, v těžších případech zápal plic. U nejtěžších případů se objeví menigitida či sepse, což může skončit až smrtí (ročně u nás na tuto nemoc zemře okolo 5 osob).

Pneumokok se šíří kapénkovou nákazou, takže se mu dobře ‚daří‘ v jeslích, školkách a školách. Domů si ho ‚přinesou‘ hlavně menší děti do pěti let, kteří jsou spolu se staršími lidmi také nejohroženější skupinou. Léčí se antibiotiky.
Očkování proti pneumokokové infekci není povinné, i když se o jeho zavedení již delší dobu jedná. Pacienti si ho hradí sami, ale některé pojišťovny na něj přispívají. Zdarma jsou očkovány pouze děti, které spadají do rizikových skupin (děti s poruchou imunity, s chronickým plicním onemocněním nebo děti, které prodělají minimálně 4 záněty středního ucha za rok).

Lékaři doporučují začít s očkováním co nejdříve: tři injekce ve věku dvou, tří a čtyř měsíců a poté dítě přeočkovat přibližně v roce a půl. Cena vakcíny se pohybuje okolo 2 000 Kč. Více např. na www.nahlas-os.cz.

Už od okamžiku zplození ovlivňuje dítě celá řada faktorů, které mohou formovat jeho budoucnost.

Už od okamžiku zplození ovlivňuje dítě celá řada faktorů, které mohou formovat jeho budoucnost.

Středa 30.1. 2008, 16:00

Na první pohled to zní poněkud šarlatánsky. Ale už na ten druhý to má svoji logiku. Jestliže má na zdraví a kvalitu života dospělého člověka vliv prostředí, ve kterém žije, proč by ho nemělo mít i na malé novorozeně?


Už od okamžiku zplození ovlivňuje dítě celá řada faktorů, které mohou formovat jeho budoucnost. Nejde jen o to, zda se miminko narodí do krásného teplého letního počasí bez bacilů kroužících ve vzduchu, ale své slovo má také doba, ve které maminka otěhotněla, zda s plodem v bříšku prošla chřipkovou epidemií nebo třeba pylovou sezonou. Nakonec i matčina životospráva a jídelníček se podle sezony odlišují…

Jarní děti

Hlavní znamení: Optimistické a šťastné děti
Květnoví lidé údajně patří k nejšťastnějším vůbec. Jejich životní nastavení ovlivnil podle jedné z teorií fakt, že jejich první životní zkušeností byl prosluněný den a příjemné teplo, které prospívalo jejich aklimatizaci po porodu.

Co jste možná nevěděli:
* Jarní děti se rodí poněkud delší než děti v jiných ročních obdobích. Podle jedné australské studie jsou chlapci narození v jarních měsících v 18 letech v průměru o 0,5 cm vyšší než jejich vrstevníci.

* Jarní lidé žijí v průměru nejdéle.

* Děti narozené v březnu až květnu jsou ve srovnání s ostatními údajně zvídavější a rády objevují nové věci. Až se tedy bude vaše batole opět dobývat do šuplíku ve vaší pracovně, vzpomeňte si, ve kterém měsíci se
narodilo!

Letní děti

Hlavní znamení: Jsou to usměvavé a zdravé děti.

Ti, kteří spatřili světlo světa v letních měsících, trpí v prvních týdnech života daleko méně nemocemi z nachlazení, kašlem či rýmou.
Červen, červenec a srpen jsou opravdu super měsíce pro narození dítěte. Nejenže hezké počasí povzbuzuje dobrou náladu, prázdninová atmosféra navíc dodává pocit klidu a pohody.

Dny jsou delší a počasí stálé, takže maminky s kočárkem mohou trávit hodně času venku. Jedinou komplikací může být přílišné horko - miminka se nikdy nesmějí nechávat na sluníčku a je třeba dbát na to, aby se nepřehřála.

Co jste možná nevěděli:
* V létě narozené ženy mají méně dětí. Jedna z teorií je, že děti narozené v létě jsou počaty na podzim a v zimě, což znamená, že jejich zárodky jsou více vystavovány studenému počasí a sezonním infekcím. Podle odborníků právě to může mít vliv na plodnost.

* Neví se proč, ale až tři čtvrtiny dětí s dyslexií se narodí právě v létě. Na druhou stranu jiné studie říkají, že dívky narozené v létě dosahují lepších studijních výsledků než jejich kolegyně narozené v podzimních nebo zimních měsících.

* Podle amerického časopisu Parents se v letních měsících rodí více chlapců než dívek. Hoši jsou prý obecně po narození slabší, takže tato skutečnost je chápána jako určité ‚podání ruky‘ od přírody - zkrátka aby nemuseli v zimě čelit chladu a nemocem.

Podzimní děti

Hlavní znamení: Bystré hlavičky a zdatní sportovci

Děti narozené v podzimních měsících bývají ve škole těmi nejstaršími ve třídě. V tomto věku hraje každý měsíc celkem výrazný vliv, co se dovedností a znalostí týká: podzimňátka tak mají celkem obstojnou šanci dosahovat lepších výsledků v učení i ve sportu než ostatní jejich vrstevníci. Hlavní nevýhodou podzimního děťátka je nesporný fakt, že poslední ‚nejdelší‘ měsíce si rodička prožije v parném létě. Na druhou stranu Vánoce už bude trávit v rozšířeném kruhu rodiny!

Co jste možná nevěděli:
* Děti narozené v září, říjnu či listopadu mají obecně lepší zdraví a celkově prý žijí déle. Negativem je, že padne-li termín porodu na začátek podzimu, existuje riziko alergií. Odborníci vycházejí z toho, že matky byly v posledním trimestru těhotenství vystaveny pylu - alergenům.

* Podle anglických fotbalových fanoušků je pravděpodobnost, že se profesionální fotbalista narodí na podzim, dvojnásobně vyšší. Fanoušci ze zbytku světa tvrdí, že je to nesmysl. Ano, Tomáš Rosický nebo Milan Baroš se narodili v říjnu, ale co Pavel Nedvěd, Jan Koller, Petr Čech…?

Zimní děti

Hlavní znamení: Odolní jedinci a výborní finančníci.

Až 37 procent lidí, kteří vynikali v sázení a hrách, se údajně narodilo v zimě. Možná je to tím, že děti narozené v zimních měsících jsou úžasní bojovníci. Přišli na svět v době nejrůznějších chřipkových epidemií a s nimi se člověk opravdu musí poprat. Ńa druhou stranu - všechno zlé je k něčemu dobré. Častá nachlazení a rýmy mohou pomoci člověku vybudovat silný imunitní systém proti virům.

Co jste možná nevěděli:
* Sedmileté děti narozené v zimě daleko lépe skórovaly v sérii testů inteligence než letní děti.

* Zimní děti mají v dospělosti tendenci k nadváze.

* Děti narozené v prosinci, lednu či únoru mají dar přátelství, pochopení a tolerance.

Krása z jablka

Jednodušeji to už nejde! Domácí hydratační starost připravená z jablek dodá Vaší pleti vše potřebné.

Dokonale čistá pleť

Jablka obsahují bioaktivní látky, které potlačují zánětové procesy v pokožce. Při nečisté pleti rozmíchejte obvyklé množství pleťového krému se lžičkou čisté jablečné šťávy a naneste na tvář.

Svěžest pro Vaši pokožku

Z jablka si připravíme nejjednodušší pleťovou masku na světě. Čerstvé jablečné slupky mají velmi vysoké hydratační a osvěžující účinky. Jednoduše je přiložte vnitřní stranou na vyčištěnou pokožku a nechejte 10 až 15 min působit. Opláchněte vodou a naneste pleťový krém. Jak Vás v zimě trápí popraskané rty, vyzkoušejte jablečný balzám. Smíchejte najemno nastrouhané jablko a trochou másla a směs naneste na rty. Nechte působit 5 min a potom setřete papírovým kapesníkem.

Loupat či neloupat

Tušíte správně, slupku je třeba nechat na místě, má v sobě ukryté zdravé látky. Nezapomeňte jej však pořádně umýt pod teplou tekoucí vodou.

Šťáva plná minerálů

Zní to neuvěřitelně, ale čerstvá jablečná šťáva s obsahem účinných látek se vyrovná drahému nápoji pro sportovce. Uhasí žízeň a dodá tělu potřebné minerály, které se vypotí při tělesné aktivitě. Ovocné kyseliny čistí zuby jako žvýkačka.

Pěkné sny!

Nedokážete se soustředit, máte těžkosti se spánkem? Přepravte si lahodný jablečný čaj. Oloupejte si 1 jablko a slupky zalijte 1 l vařící vody. Nechejte 10 minut louhovat a přeceďte.

Hubněte se zárukou

Díky vysokému obsahu vit

Díky vysokému obsahu vitamínu, minerálních látek a stopových prvků, je jablko zdravou lahůdkou. Jezte po celý den jen jablka, odrazí se to nejen na Vaší postavě, ale i na trávení. Alternativou je čerstvá jablečná šťáva kombinovaná s rýží.

Připravte si pleťovou vodu

Dokonale vyčistí pleť a dodá jí jas. Nadrobno nakrájejte 1 jablko, zalijte půl šálkem vody a přiveďte do varu. Nechejte vychladnout a přeceďte. Výluh zamíchejte s 0,5 dl hamamelové (česky Vilín měkký)pleťové vody a zavřete do skleněné lahve. Když ji budete uchovávat ve tmě a v chladu, vydrží Vám až 4 týdny.

Sluneční paprsky zdrojem mládí

Sluneční paprsky mohou zpomalit stárnutí a chrání organismus před nemocemi. To je výsledek nejnovější studie britských vědců, který byl tento týden publikován.  I přes fakt, že UV paprsky poškozují kůži a vedou k jejímu předčasnému stárnutí, přináší sluneční světlo dlouhý a zdravý život. Těla s vyšší hladinou vitamínu D jsou biologicky mladší - a hlavním zdrojem vitamínu D je slunce.

Tým špičkových britských odborníků z King´s College k výzkumu vybral skupinu 2 160 žen ve věku mezi 18 a 79 lety a zaměřil se na část jejich DNA, přesně řečeno koncové úseky chromozomů zvané telomery. S vyšším věkem člověka se telomery zkracují. Čím jsou kratší, tím větší je sklon lidských buněk onemocnět. Vědci nyní zjistili, že rychlost zkracování telomerů se mění podle životního stylu jejich nositelů. Ženy, které se účastnily výzkumu a měly v těle vyšší hladinu vitamínu D, měly i delší telomery.

Vedoucí výzkumu doktor Brent Richards upozorňuje, že jde o vůbec první vědecký důkaz pozitivního vlivu vitamínu D na stárnutí organismu a onemocnění, jako jsou srdeční choroby, roztroušená skleróza a rakovina. Hlavním zdrojem vitamínu je sluneční svit, a to až 90 procent celkového objemu. Lidem se světlou pletí stačí být na slunci třikrát týdně po patnácti minutách. Zdá se, že dodržet tuto hranici není nic těžkého, ale vědci na vzorcích krve 7 000 Britů zjistili, že v zimě má 87 procent z nich hladinu vitamínu D nižší. A to i když je celkem známo, že nedostatek vitamínu D lze řešit i dietně, tedy zařadit do jídelníčku ryby s vyšším obsahem tuku, jako jsou makrely. Pomáhá i nechvalně známý rybí ruk, který se však dnes podává v kapslích, které už chuťovou antipatii nevzbuzují.

"Zní to možná absurdně, ale tytéž sluneční paprsky, které ohrožují lidskou kůži rakovinou, zároveň prodlužují život," konstatuje spoluautor studie, profesor Tim Spector. "Vitamín D však lze konzumovat i tabletách. Doporučená dávka je sice 10 mikrogramů, ale já jsem přesvědčen, že ještě 25 mikrogramů nezpůsobí poškození organismu. Hodně vysoké dávky totiž škodí kostem." Vědci také upozorňují, že "opalovat se do zásoby" třeba během dovolené nebo o víkendu na horách, problém neřeší, naopak, v tomto případě může dojít k onemocnění kůže. Nejlepší je jednoznačně onen zmíněný pravidelný čtvrthodinový pobyt na přímém slunci je nejlepším řešením. Jak to však v Británii či u nás v Česku při současném počasí docílit, netuší ani odborníci.

Nesportovní děti mají víc problémů


Vědci varují: Děti, které nemají sportovní nadání, často trpí odmítáním vrstevníků, což vede k osamocení, smutku a depresi. Děti fungující ve sportovním kolektivu si na samotu tolik nestěžují a ostatní automaticky předpokládají, že mají i sportovní nadání.
K těmto závěrům vedla studie více než dvou set dvanáctiletých dětí, kterou prováděli vědci z University of Alberta. Důvodem byla snaha zjistit, jak pomoci osamělým dětem a výrostkům, kteří jsou méně aktivní a více náchylní k úzkostnosti. To prý zvyšuje riziko kouření, kouření marihuany, požívání alkoholu, deprese i to, že děti odejdou předčasně ze školy. Vědci se zaměřili na faktory, které ovlivňují i to, nakolik je dané dítě přijímáno svými vrstevníky a právě sport se ukázal jako nejvýraznější klíč k úspěchu.
 

Neustlané postele prospívají zdraví


Vědci zjistili, že když si ráno po sobě neustelete postel, děláte vlastně něco pro své zdraví. Výzkum totiž prozradil, že ačkoliv neustlaná postel naše oči nepotěší, nelíbí se v ní ani běžným prachovým roztočům, kteří jsou častou příčinou astmatu a různých alergií.

Studie Kingston University objevila, že roztočům teplé a suché prostředí neustlané postele vůbec nedělá dobře. Průměrná postel přitom může být domovem až jeden a půl milionu prachových roztočů. Roztoči, kteří jsou kolem 420 mikrometru velcí, tedy spíš malí, se živí šupinkami lidské kůže a vylučují alergeny, které lidé během spánku vdechují. Teplé a vlhké podmínky obydlené postele jim vyhovují, ale když je v posteli sucho, roztoči moc rádi nejsou. Vědci proto vytvořili počítačový model, kterým znázornili, jak změny v bytu mohou zmenšit počet roztočů v postelích. "Víme, že roztoči přežívají tím, že si berou vlhkost z atmosféry. Něco tak prostého, jako během dne nezastlaná postel může vést k dostatečnému vysušení ložního prádla a matrace, aby roztoči dehydrovali a uhynuli," říká doktor Stephen Pretlove.